اخبار > طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان برنده جایزه سی‌و‌ششمین دوره انجمن معماری جهانی شد  چاپ        ارسال به دوست

با مشارکت و راهنمایی عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران:

طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان برنده جایزه سی‌و‌ششمین دوره انجمن معماری جهانی شد

 

 

 

 

 

 

با مشارکت و راهنمایی عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران:

طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان برنده جایزه سی‌و‌ششمین دوره انجمن معماری جهانی شد

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، با مشارکت و راهنمایی دکتر محسن موسوی، عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران، طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان  برنده جایزه سی‌و‌ششمین دوره انجمن معماری جهانی World Architecture Awards در هر دو بخش آراء داوران و آراء برگزیدگان مردمی شد.

       بر اساس این گزارش، اعضای تیم طراحی فضای آموزشی مذکور را محسن خیرمند پاریزی، سید محمدحسین رحمتی، فاطمه رنجبرزاده، هانیه لطفی‌پور و با راهنمایی دکتر محسن موسوی و دکتر محسن کافی تشکیل دادند.

       در زیر، توضیحات بیشتر دکتر موسوی عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران را در خصوص طراحی این اثر فاخر مطالعه نمایید:

ایده‌ها و ارزش‌های طراحی:

       کانسپت‌های اصلی طراحی را می‌توان در سه دسته‌بندی کلی زیر تحلیل کرد:

1. پایداری محیطی و اقتصادی

       در طراحی این پروژه علاوه بر توجه به چالش‌های اقلیمی، فرهنگ‌سازی و آموزش مردم روستا برای رسیدن به یک الگوی ساخت کم هزینه و دوستدار طبیعت در نظر گرفته شده است.

       در حوزه پایداری اقتصادی در این طرح برای اشتغال‌زایی،کشت پایا و تولید کمپوست برای کمک به اقتصاد مردم روستا برنامه‌ریزی شده است.

       همچنین به موضوع رایحه درمانی و باغ‌شفابخش پرداخته شده است و در حوزه پایداری محیطی، به‌کارگیری سیستم‌های مرتبط با انرژی‌های پاک در دستور کار بوده است.

       همچنین بحث جلوگیری از ورود ذرات معلق و افزایش آسایش محیطی در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه با توجه به بالا بودن رطوبت هوا در اقلیم مورد نظر که عاملی بر کاهش آسایش کاربران است و در راستای تبدیل چالش‌ها به فرصت، تکنولوژی تولید آب نیز در طراحی وارد شده است.

        در این طرح از نرم‌افزارهای مرتبط با آنالیز داده‌های آب‌وهوایی ایستگاه‌های هواشناسی و پیشنهاد‌های طراحی آنها استفاده شده است.

۲. طراحی محیطی پساکرونا

       به عنوان چالش روز و حتی چالشی که در آینده شاید با آن یا شبیه آن روبه‌رو باشیم به بحث طراحی پس از کرونا و بیماری‌های شبیه به آن پرداخته شده است.

       طراحی‌های اجزا مختلف مثل دستگیره‌ها، میز، نیمکت و سایر اجزا با قابلیت ضدعفونی کردن با اشعه ماورابنفش و الکل در طرح استفاده شده است.

۳. انعطاف‌پذیری طرح در شرایط بحرانی

       با توجه به سیل‌های اخیر و بعد از آن ورود گاندوها به روستاها و نیاز ذاتی منطقه به پناهگاه، این مهم نیز در طراحی در نظر گرفته شده است.

       این طرح قابلیت تبدیل شدن به پناهگاه با استفاده حداکثری از نور و انرژی خورشیدی و استفاده از مواد با خاصیت لومینسانس برای ذخیره نور و استفاده از آن در شب را دارد.

         با توجه به پتانسیل تبدیل شدن به عنوان پناهگاه و قطع شدن آب، برق و گاز در زمان وقوع حوادث، این طرح می‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

 

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 


٠٧:٢٦ - چهارشنبه ٢٤ دی ١٣٩٩    /    شماره : ٢٧٧٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٩٧