اخبار > بلای خانه دوم در مازندران و تغییر قومیت‌ها  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

بلای خانه دوم در مازندران و تغییر قومیت‌ها

 

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

بلای خانه دوم در مازندران و تغییر قومیت‌ها

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران به نقل از ایسنا، دکتر مهدی رمضان‌زاده عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا به تشریح عواقب و پیامدهای رشد فزاینده خرید خانه و زمین توسط افراد غیربومی در تغییر قومیت‌ها به‌‍ویژه در مازندران و همچنین تاثیرات کرونا بر صنعت گردشگری پرداخت.

متن کامل این گفت‌وگو را در زیر مشاهده می‌کنید: 

بلای خانه دوم در مازندران و تغییر قومیت‌ها

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران گفت: در آینده پیش‌بینی می‌شود همین سیاست غلط خانه‌های دوم علاوه بر تمرکز جمعیت در مازندران و سوداگری زمین و پیامدهای زیادی که دارد موجب تغییر قومیت‌ها در مازندران خواهد شد و بدون شک مهاجرت در آینده به مازندران زیاد می‌شود به طوری که بومی‌ها در اقلیت قرار می‌گیرند.

دکتر مهدی رمضان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه صنعت گردشگری در گذشته با تجربه‌های تلخی همانند کرونا از جمله بیماری‌هایی چون سارس و انواع و اقسام آنفلوانزاها مواجه بوده اما در این دوره وضعیت متفاوت است، اظهار کرد: بررسی آمارها بیانگر کاهش نرخ گردشگری در دنیا بوده و سازمان جهانی گردشگری نیز این هفته اعلام کرد که گردشگری بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش ۷۲ درصدی رشد گردشگری در ایران در زمان کرونا

وی با اشاره به کاهش ۷۲ درصدی گردشگری طی این مدت در ایران گفت: طبیعتا آسیا و به خصوص خاورمیانه بیشترین آسیب را در زمان کرونا به لحاظ گردشگری دیده و در این میان، کشور ترکیه به لحاظ چسبیده ‌بودن به خاک اروپا و جاذبه‌های یک کشور نمونه جهان شرق و اسلامی با معماری خاص خود آسیب بیشتری را در بخش گردشگری دید.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در ادامه با بیان این‍که کرونا در بخش گردشگری بیشتر به کسب ‌وکارهای کوچک و متوسط مقیاس مانند هتل و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی صدمه وارد کرد، افزود: بسیاری از کسب ‌وکارهای کوچک مقیاس مانند اقامتگاه‌ها در شهرهای رامسر، بابلسر و نوشهر که در سواحل گسترده شده بودند با یک چالش جدی روبرو شدند.

دکتر رمضان‌زاده، سیاست دولت مبنی بر گسترش بوم‌گردی در روستاها و نزدیکی به تهران را یکی از علل بیشترین آمار اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران برشمرد و گفت: در زمان شیوع کرونا با اینکه گفته شد به مازندران سفر نشود اما با توجه به فاصله اندک تهران و البرز با این استان، گردشگران و مسافران آمدند و از سوی دیگر جمعیت بالای تهران و کرج کمک می‌کرد که همواره برای این استان تقاضا وجود داشته باشد.

وی با اشاره به پیامدهای کرونا در مازندران ابراز کرد: زمانی که این تقاضا برای سفر به استان و اقامت به طور یک دفعه فروکش کرد، کسب‌ وکارها دچار آسیب شدند و این آسیب‌ها در بازپرداخت تسهیلات، تعدیل نیرو و چالش پرداخت بیمه خود را نشان داد.

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران با بیان اینکه بسیاری از این کسب ‌وکارهای کوچک مقیاس در استان مازندران در قالب آژانس‌ها، تورهایی را از قبل فروخته بودند وهمه این‌ها می‌بایستی مبالغ را به گردشگران برمی‌گرداندند، تصریح کرد: همه اینها موجب شد اقامتگاه‌ها و هتل‌ها و در مجموع تمامی تاسیسات گردشگری دچار ضرر و زیان‌های شدیدی شوند.

فصل سرما و شکسته‌شدن گردشگری

دکتر رمضان‌زاده سفرهای هوشمند را یکی از راهکارهای سازمان جهانی جهانگردی در زمان پاندمی کرونا عنوان کرد و ادامه داد: کاهش آمار ورودی هتل‌ها، ادامه روند گردشگری با آموزش صاحبان اقامتگاه‌ها و کسب ‌وکارهای گردشگری با آموزش‌های مهارتی در قالب بروشورها و پروتکل‌ها از جمله راهکارهای این سازمان بود، اما شروع فصل سرما باعث شد گردشگری دوباره بشکند.

وی با تاکید بر این‌که میزان تاب‌آوری یک منطقه و یک کشور مشخص می‌کند که آن منطقه و کشور تا چه میزان در دوره پساکرونا به حالت اولیه برمی‌گردد، اظهارکرد: هرچه میزان تاب‌آوری هر دولت و کشوری بالاتر باشد، بازگشت به شرایط نرمال اولیه سریع‌تر خواهد بود.

مدیریت، مهم‌ترین آیتم در میزان تاب‌آوری یک کشور

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران با اشاره به این‌که مدیریت، مهم‌ترین آیتم در میزان تاب‌آوری است، افزود: چهار نوع تاب‌آوری اجتماعی فرهنگی، میزان قدرت پذیرش، اقتصاد و محیطی مکانی و تاب‌آوری نهادگرایی یا همان مدیریتی وجود دارد.

دکتر رمضان‌زاده به توضیحاتی در خصوص تاب آوری اقتصادی پرداخت و یادآور شد: هر چه وام کمتری داده می‌شد و بانک‌ها با این کسب ‌وکارها راه می‌آمدند، بیمه‌ها سخت‌گیری نمی‌کردند، دولت معافیت‌های مالیاتی یا کمک‌های نقدی را در نظر می‌گرفت می‌توانست تاب‌آوری اقتصادی را ارتقا ببخشد.

وی در مورد تاب‌آوری مدیریتی گفت: آیا مجلس ما توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن با رعایت همه جوانب دولت را ملزم کند که چه‌کاری انجام دهد و آیا استانداران، فرمانداران و بخشداران توانستند خود را به سرعت با این شرایط مطابقت دهند؛ در حالی‌که در خروجی کشور چیزی نمی بینیم.

قوانین مجلس و اولویت‌های دولت موجب آسیب به گردشگری کشور شد

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها، آمادگی ذهنی برای این قبیل پدیده‌ها وجود داشته اما متاسفانه در کشور ما این آمادگی وجود نداشته است، قدرت و قوانین مجلس ما و اولویت‌های دولت باعث شد به گردشگری کشور آسیب‌های زیادی وارد شود.

دکتر رمضان‌زاده با تاکید بر این‌که ارتقای شرایط فعلی به شرایط نرمال اولیه به کار، هزینه و اعتبار زیادی نیازمند است، افزود: در استان مازندران در مقطعی تصمیم بر این شد که مسیرها بسته شود و فضای مجازی باعث شد حتی بومیان ما به مقابله با ورود گردشگر پرداختند تا همه چیز را به گردن گردشگران بیندازند اما آیا می‌توانستیم مرز دقیق میزان آلودگی گردشگران و بومیان را تعیین کنیم؟

وی ادامه داد: متاسفانه به علت بالابودن تراکم جمعیتی استان، پاندمی در روستاهای ما نفوذ کرده و در حال رفتن به ارتفاعات است و این‌که همه این چالش‌ها به گردن گردشگری انداخته شود درست نیست هرچند حجم زیاد مسافران می‌تواند در شیوع کرونا موثر باشد.

رواج گردشگری خانه‌های دوم، بلای جان مازندران

این عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با اشاره به تاثیر یک سری سیاست‌های غلط در این بخش گفت: در ۳۰ سال گذشته، یک الگوی اشتباه و نامناسب گردشگری در شمال کشور به نام گردشگری خانه‌های دوم رواج داده شد که روی تغییر کاربری و تغییر سبک زندگی روستاییان متمرکز شده بود.

دکتر رمضان‌زاده در مورد معضلات خانه دوم بیان کرد: این‌که صدا و سیما اعلام می‌کند از فلان ساعت رفت و آمد تعطیل می‌شود اما طرف با اتوبوس هم شده است مسافرت می‌کند زیرا مکانی را در شمال به‌نام خانه دوم دارد که خانه خودش است و بسیار راحت در آن زندگی می‌کند و با این‌کار، تراکم جمعیت را افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد: در آینده پیش‌بینی می‌شود همین سیاست غلط خانه‌های دوم علاوه بر تمرکز جمعیت در مازندران و سوداگری زمین و پیامدهای زیادی که دارد موجب تغییر قومیت‌ها در مازندران خواهد شد و بدون شک، مهاجرت در آینده به مازندران زیاد می‌شود به طوری که بومی‌ها در اقلیت قرار می‌گیرند.

دکتر رمضان‌زاده با اشاره به این‌که تاب‌آوری استان مازندران در چند ماه آینده نشان می‌دهد که آیا گردشگری می‌تواند خود را احیا کند یا خیر، افزود: تقویت سفرهای خانوادگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند تاثیر زیادی در بازگرداندن به شرایط عادی داشته باشد و اگر این گردشگر هوشمند شود و همان‌طور که در خانه کنار هم هستند در سفر هم کنار هم باشند اینها پیامد مثبتی دارد که باید از طریق رسانه‌ها فرهنگ‌سازی شود.

وی متذکر شد: هرچه زمان بگذرد و جلوی این سفرها گرفته شود، دولت و فعالان و متولیان، هزینه و زمان بیشتری را برای بازگرداندن گردشگری به شرایط عادی خواهند گذاشت و مطالعه دقیق و کار کارشناسی می‌تواند کمک زیادی کند.

بازگشت به حالت اولیه با ترویج گردشگری هوشمند و کمک دولت

عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران، گردشگری مجازی را یکی از راهکارهای مناسب برای بازگشت به شرایط عادی برشمرد و عنوان کرد: گردشگری مجازی نیازمند المان، متغیر، مطالعه و زیرساخت است که هنوز این نوع گردشگری در کشور ما حاکم نیست.

دکتر رمضان‌زاده تاکید کرد: باید سفرهای ما هوشمند شود و نوع گردشگری به سمت الگوی گردشگری هوشمند برود و در کنار آن به کسب‌وکارها از طریق تسهیلات کم بهره و معافیت‌های مالیاتی رسیدگی شود هم‌چنین با ترویج سفرهای خانوادگی هوشمند و کمک دولت به کسب‌وکارها می‌توان امیدوار بود که این گردشگری در آینده زودتر خود را احیا کند و به شرایط نرمال اولیه برگردد.

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی


٠٩:٢٤ - شنبه ٢٩ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٧٤٧٦    /    تعداد نمایش : ١٣٩٤