اخبار > نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه مازندران در 6 ماهه اول سال 1399  چاپ        ارسال به دوست

از سوی مدیر برنامه، بودجه و تحول اداری و بهره وری دانشگاه مطرح شد:

نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه مازندران در 6 ماهه اول سال 1399

 

 

 

 

 

 

 

از سوی مدیر  برنامه، بودجه و تحول اداری و بهره وری دانشگاه مطرح شد: 

نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه مازندران در 6 ماهه اول سال 1399

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر یوسف عیسی‌زاده روشن مدیر  برنامه، بودجه و تحول اداری و بهره وری دانشگاه در گزارش اجمالی به بررسی عملکرد بودجه دانشگاه در 6 ماهه اول سال 1399 پرداخت و به ابهامات و شبهات مطرح‌شده در این‌خصوص پاسخ گفت.

      متن کامل این گزارش را در ذیل مشاهده می‌کنید:

 

 نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه در 6 ماهه اول سال 1399


       با سلام و درود به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) و سلام و صلوات به ارواح طیبه شهدای گرانقدر جمهوری اسلامی ایران، خاصه شهدای دانشگاه مازندران و عرض سلام و ادب و احترام حضور همکاران گرامی، اخیرا یک سوال در ذهن بعضی از همکاران مطرح است و گاهی می‌پرسند که با توجه به شیوع بیماری کرونا، صرفه­‌جویی ناشی از هزینه­‌های طبخ غذا و حمل و نقل دانشجویان(به ­دلیل عدم حضور آن­ها) که حدودا «2» میلیارد تومان در ماه می­‌باشد چه می­‌شود؟

       در پاسخ به این سوال باید گفت که حقایقی در بحث منابع و مصارف دانشگاه وجود دارد که دانستن آنها باعث قضاوت درست می‌گردد:

1-     کل اعتبارات مصوب دانشگاه مازندران در سال 99 از محل درآمد عمومی و اختصاصی مبلغ 171 میلیارد تومان بوده که  متوسط مبلغ ماهانه آن با فرض تخصیص 100 درصد منابع، مبلغ 25/ 14میلیارد تومان می‌باشد. در مقابل، مصارف دانشگاه به صورت ماهانه شامل: هزینه‌های پرسنلی( اعم از حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی و کارکنان، مزایا، اضافه کار، بن غذا و ...) 1/ 11 میلیارد تومان و هزینه‌های اجتناب ناپذیر دانشگاه شامل قراردادهای حجمی بدون در نظر گرفتن طبخ غذا(قرارداد خدمات، نظافت، نگهداری تاسیسات)، حق‌التدریس، هزینه‌های امور جاری معاونت‌ها و دانشکده‌ها و ...) به مبلغ حدود چهار(4) میلیارد تومان می‌باشد که به جز حق‌التدریس(متوسط ماهانه 1 میلیارد) الزاما ماهانه پرداخت می‌گردد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت برای بقیه هزینه‌های جاری دانشگاه نظیر خرید کالاهای مصرفی و هزینه مصرف انرِژی و ... مبلغ بسیار ناچیزی باقی می‌ماند. البته اگر فرض شود که بدهی دوره گذشته وجود نداشته باشد(که دارد) و تخصیص کامل باشد که نبود( در شش ماه اول 99، 46 درصد بوده است)

2-      کل عملکرد هزینه سلف دانشجویان در سال گذشته حدود 12 میلیارد تومان بوده که حدود 6 میلیارد تومان بابت طبخ غذا از سازمان امور دانشجویان تامین گردید و مابقی بدهی به پیمانکار در دفاتر ثبت شد که در ماه‌های اخیر در سال 99 پرداخت شد. مضافا از ابتدای سال 99 تاکنون هیچ‌گونه دریافتی از سازمان امور دانشجویان نداشتیم.

3-     افزایش حقوق و دستمزد در سال 99 ماهیانه حدود 3 میلیارد تومان بار مالی به‌همراه داشته است که شامل دو بخش افزایش ضریب سالیانه حقوق که در بودجه سنواتی دیده شده و قسمت عمده آن با مصوبه هیات امنای دانشگاه‌های مازندران در اسفند 98 که بار مالی ناشی از اجرای آن به صورت ماهیانه حدودا مبلغ 7/ 1میلیارد تومان بوده و در بودجه سال 99 اصلا پیش­‌بینی نگردیده و تاکنون هم ریالی بایت آن به اعتبارات مصوب اضافه نشده است.

4-     در سال جاری عمده بدهی سنوات گذشته دانشگاه پرداخت گردیده است. نمونه بارز آن می‌توان به پرداخت بدهی پیمانکار سلف سرویس به مبلغ حدود 6 میلیارد تومان اشاره نمود. در مجموع می‌توان گفت از تیر ماه 98 تاکنون کل بدهی‌های دانشگاه به یک چهارم بدهی قبلی تقلیل یافته است.

5-      با توجه به شیوع ویروس کرونا، در سال 99 هزینه‌های اضافی به دانشگاه تحمیل شده است. مبلغ حدود 4 میلیارد تومان جهت تامین زیرساخت مورد نیاز IT برای آموزش‌های مجازی اعم از تهیه سرور، خرید لپ تاب اعضای هیات علمی و ... هزینه گردید.

6-      به علت افزایش شدید قیمت­‌ها در سال 99، قدرت خرید اعتبارات هزینه‌­ای مصوب به شدت کاهش یافت. این امر در فرآیند خرید کالا و خدمات کاملا مشهود است طوری‌که فهرست قیمت کالاها طی یک روز اعتبار ندارد و دایم تغییر می‌کند. تاکنون از طرف سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی هیچ تصمیمی برای جبران آن گرفته نشده است.

       در مورد  اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال جاری اعتباری معادل 2/ 13 میلیارد تومان جهت اجرای احداث دانشکده علوم اقتصادی و اداری، احداث و تجهیز دانشکده عمران و تعمیرات اساسی، خرید تجهیزات و محوطه‌سازی و تاسیسات زیربنایی به دانشگاه ابلاغ گردید که با پیگیری‌های صورت‌ گرفته اعتباری معادل 75/ 3 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات قانون استفاده متوازن مازاد برای پروژه احداث و تجهیز دانشکده عمران مازاد بر اعتبار ابلاغی در نظر گرفته شد. اما تخصیص اعتبارات به صورت اسناد خزانه مدت‌دار و افزایش قیمت کالاها و خدمات به دلیل افزایش نرخ ارز، موجب تضعیف پیمانکاران شده و در نتیجه اجرای پروژه‌ها با کندی پیش می‌رود.

       رجاء واثق دارم به فضل خدای متعال و با درایت و پیگیری­‌های خالصانه ریاست محترم دانشگاه، حمایت‌های مجدانه معاونت محترم اداری و مالی و صبر و شکیبایی شما عزیزان امسال را بهتر از سال گذشته سپری خواهیم کرد. با اطمینان عرض می‌کنم که پرداخت مطالبات بحق و قانونی همکاران برای مجموعه مدیریت دانشگاه، به‌خصوص ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم اداری و مالی در اولویت کاری قرار دارد و بنده نیز به عنوان جزء کوچکی از این مجموعه، خود را در برابر همکاران عزیز مسئول می‌دانم و از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.

 

به امید سربلندی ایران اسلامی و موفقیت دانشگاهیان عزیز

عیسی زاده روشن

                                      مدیر  برنامه، بودجه و تحول اداری و بهره‌وری دانشگاه


١٤:١٤ - دوشنبه ٢١ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٦٧٧٨    /    تعداد نمایش : ٧١٨