اخبار > فابینگ و چگونگی تأثیر آن بر سلامت روان  چاپ        ارسال به دوست

اطلاعیه:

فابینگ و چگونگی تأثیر آن بر سلامت روان

 

 

فابینگ چیست و چگونه روابط اجتماعی، شخصی و زناشویی ما را تهدید می کند؟ (توصیه‌های کاربردی )

     بنا به تعریف فابینگ عملی است که باعث می‌شود افراد در محیط‌های اجتماعی یا خانواده به جای توجه به دیگران به تلفن خود نگاه کنند. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که فابینگ به روابط اجتماعی افراد آسیب می‌زند، از رضایت زناشویی می‌کاهد و کودکان را به افسردگی دچار می‌کند. اگر می‌خواهید بفهمید شما به فابینگ دچار هستید و چه باید بکنید با ما در خواندن این درس همراه شوید. شاید تابه حال اصطلاح فابینگ را نشنیده باشید اما مطمئن باشید جزیی از زندگی روزانه شماست وقتی از سرکار خسته به منزل بر می‌گردید و سر میز یا سفره شام همسر یا فرزند شما سرش را در گوشی تلفن همراهش کرده و با کلمات مبهم به شما پاسخ می دهد گرفتار فابینگ هستید. وقتی در میهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه یا فامیلی بعد از سلام و احوال‌پرسی اولیه هر کس به گوشی همراهش مشغول می‌شود گرفتار فابینگ هستید. وقتی در روابط عاطفی و زناشویی با شریک یا همسر خود به کافه ای رفته اید یا در منزل نشسته‌اید و یکی از شما مدام گوشی تلفنش را چک می‌کند گرفتار " فابینگ" شده‌اید.

     استفاده از تلفن همراه و تلفن های هوشمند هم‎چنین می‌تواند در ازدواج تأثیرگذار باشد. یک مطالعه نشان داد که فابینگ رضایت زناشویی را خصوصأ در آغاز ازدواج و دوران نامزدی کاهش می دهد . تنش و در گیری بر سر استفاده از تلفن دلیل این کاهش رضایت بود. مطالعه دیگر نشان داد وجود فابینگ در روابط زناشویی به افسردگی زوجین می‌انجامد و نیز این همسران میزان افسردگی بالاتری را تجربه می‌کنند. این محققان می‌گویند، " اگر شریک زندگی شما مشغول تلفن است بدان معنی است که او در آن لحظات با هم بودن با چیز دیگری را بر شما اولویت می‌دهد" و این به روابط‌‌شان صدمه می‌زند.

     هم‌چنین یک مطالعه در مورد  تأثیر فابینک بر روابط والدین و فرزندان اثبات کرد که کودکان و نوجوانانی که والدین‌شان درگیر فابینگ هستند تا 60 درصد بیشتر دچار افسردگی، پرخاشگری، گوشگیری و انزوا میشوند.

    بنا به تحقیقات فابینگ هم‌چنین بر روابط خانوادگی تأثیر منفی گذاشته میزان تعلق و وابستگی خانوادگی اعضا را کاهش می‌دهد.

فابینگ چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد؟

 فابینگ 4 نیاز اساسی انسان را تهدید می‌کند این نیازهای اساسی عبارتند از:

احساس تعلق داشتن

اعتماد به نفس

 زندگی معنادار

احساس کنترل داشتن

     تحقیقات هم‌چنین نشان می‌دهد افرادی که دچار فابینگ هستند تمایل زیادی دارند تا تلفن‌شان همیشه در دسترس باشد تا با شبکه رسانه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنندو به این وسیله خلأ ارتباط حضوری یا رو در رو را پر کنند. این شروع یک چرخه معیوب است. به‌علاوه غواصی در شبکه‌های اجتماعی ممکن است مشکل را بدتر کند. بر اساس تحقیق منتشر شده در کتاب" کامپیوتر و رفتار انسانی " شبکه‌های اجتماعی می‌توانند احساس افسردگی را بدتر کنند و هرچه بیشتر از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، احتمال افسردگی یا اضطراب شما بیشتر است. مطالعه‌ای نشان داد افرادی که در هنگام صرف غذا با دوستان یا خانواده از تلفن خود استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند از وعده غذایی خود کمتر لذت می برند. یک ازمایش پیگیری نشان داد که استفاده از تلفن با ایجاد حواس پرتی و کاهش اشتیاق، لذت تعاملات رو در رو در دور میز غذا از بین می برد؛ امری که به کاهش روابط خانوادگی منجر می‌شود.

آیا شما دچار فابینگ هستید؟

     علامت شماره یک مبنی بر این که شما دچار فابینگ هستید، تلفن همراه شما است. اگر تلفن شما همیشه با شماست چون می‌ترسید تماس، اعلانات یا به روز رسانی وضعیت را از دست بدهید، احتمالأ دچار فابینگ هستید.

سه نشانه دچار بودن به فابینگ به این شرح است:

     هم‌زمان دو مکالمه دارید، یکی از طریق تلفن و یکی با شخص روبرویتان شما به احتمال زیاد هیچ‌کدام از این دو مکالمه را با موفقیت انجام نمی‌دهید و مطمئنأ فیوب( دچار فابینگ)  هستید.

    سر میز یا سفره غذا یا دیگر موقعیت‌های اجتماعی با تلفن خود مشغول می‌‍شوید. قرار دادن تلفن کنار بشقاب غذا علامت هشداری است که نشان می‌دهد به زودی ارتباطات خانوادگی تان دچار اختلال خواهد شد. یادتان باشد، حتی لازم نیست تلفن خود را در حین مکالمه لمس کنید تا روی رابطه شما تأثیر منفی بگذارد.

3- راه جلوگیری از فابینگ شدن

     اگر فکر کردن به خارج شدن و کنار گذاشتن شبکه‌های اجتماعی شما را عصبی کرده و مزاج‌تان را به هم می‌ریزد، تنها نیستید در واقع، یک مطالعه نشان داده که تمایل به بررسی و چک کردن شبکه‌های اجتماعی بیشتر از میل به رابطه جنسی است. اما این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید روش‌های دیگری را بدن توجه بی‌وقفه برای چک کردن رسانه‌های اجتماعی یاد بگیرید و از دچار شدن به فابینگ پرهیز کنید.

1-   غذایتان را بدون تلفن بخورید

     وقتی زمان غذا خوردن است، اعم از صبحانه، نهار یا شام. مهم نیست کجا هستید، تلفن را کنار بگذارید. اگر فکر می‌کنید اعلان یک پیام می‌تواند حواس شما را پرت کند، تلفن خود را نیز در حالت "مزاحم نشوید" یا "هواپیما " قرار دهید.

     هر وعده غذایی را به موقعیتی برای گفتگو و صحبت کردن با همسر، فرزندان، خانواده، دوستان یا همکاران تبدیل کنید و با آن ها گفت و شنود صمیمانه داشته باشید. ممکن است در ابتدا از این اجبار احساس خوبی نداشته باشید، اما به زودی با گفتگوی رو در رو احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

 

2-تلفن را از دسترس  خود دور کنید

     وقتی به خانه بر می گردید یا پس از اتمام کار روزانه حداقل برای دو ساعت تلفن خود را در جای دور از دست قرار دهید. مثلأدر ماشین یا در کشوی میز یا در جیب کت، ممکن است روزهای اول احساس کنید عضوی را از دست داده اید. برای تماس های ضروری از تلفن ثابت یا یک گوشی معمولی غیر هوشمند استفاده کنید.

3-خود را به چالش بکشید

نیاوردن تلفن به سر میز یا سفره غذا یا گذاشتن آن در ماشین یا جیب کت را به چالشی برای خود تبدیل کنید و برای پیروزی بر آن تلاش کنید. این گونه انگیزه مضاعفی برای پرهیز از فابینگ خواهید داشت که به ما کمک می‌کند اوقاتی را در روز از تلفن هوشمندتان دور باشید. علاوه بر این‌ها به تدریج چالش‌های دیگری برای خود ایجاد کنید یا آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

3-راه برای کمک به فابینگ دیگران

    اگر می‌خواهید به یکی از عزیزانتان کمک کنید که از فابینگ دست بردارد این سه مرحله برای شروع وجود دارد:

1- رفتار درست خودتان را الگوی آن‌ها قرار دهید

2- با آن‌ها صحبت کنید

3- دلسوز باشید

    فابینگ اعتیاد واقعی نیست، اما یک مشکل انگیزشی است. رفتارهای اموخته شده مدتی طول می‌کشند تا از بین بروند، بنابراین صبور باشید و آن‌ها را درک کنید اما در ضمن محکم باشید و از خواسته خود عقب نکشید.

 

 معاونت دانشجویی دانشگاه٠٨:٢٠ - شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٦٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٣٨٤