اخبار > نشست تخصصی سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان با موضوع نقش کارگران بسیجی در تحقق جهش تولید  چاپ        ارسال به دوست

به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد:

نشست تخصصی سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان با موضوع نقش کارگران بسیجی در تحقق جهش تولید

 

 

 

 

 

 

 

به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد:

نشست تخصصی سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان با موضوع نقش کارگران بسیجی در تحقق جهش تولید

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نشست تخصصی سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان مازندران در صبح روز سه‌شنبه 20 خردادماه 1399 با موضوع نقش کارگران بسیجی در تحقق جهش تولید، به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد. دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران، دکتر رعیتی فرد رییس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، سرهنگ محمدرضایی جانشین فرماندهی سپاه کربلا، حجت‌الاسلام محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان، حجت‌الاسلام والمسلمین موسی مستقیمان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین قلی‌پور امام جمعه بابلسر و جمعی از جانشینان سپاه شهرستان‌ها، فرماندهان حوزه‌های بسیج کارگری، روسای هیات‌های اندیشه‌ورز و مربیان حوزه‌های بسیج حضور داشتند.

       بر اساس این گزارش، دکتر نوذری رییس دانشگاه مادر و معین استان مازندران، در این نشست با تأکید بر قابلیت حل نارسایی های اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم، ضمن تبیین موانع و چالش های موجود در حوزه ی تولید و اشتغال کشور، به تحلیل ریشه های این چالش ها و ارایه راه های برون رفت از این مشکلات و موانع پرداختند. این مسئول دانشگاهی و سرآمد علمی کشور، فراهم سازی تمهیدات لازم به لحاظ زیرساخت های سخت افزاری، فکری و فرهنگی، راه اندازی دادگاه های تخصصصی رفع موانع تولید، مبارزه صادقانه، سخت گیرانه و مستمر با قاچاق کالا و ارز، جلوگیری از واردات بی رویه کالاها، ایجاد و توسعه فرهنگ متناسب و مورد نیاز جهش تولید، پرهیز ار سوداگری های زیان بخش، توجه ویژه به مقوله رقابت صحیح و سالم، بکارگیری و بهره مندی بهینه از نخبگان، متخصصان و کارشناسان داخلی، احترام، قدرشناسی و تکریم شایسته ی آنها و سوق دهی این سرمایه های انسانی عظیم و قابل اعتماد در مسیر عرق به وطن، کشور و نظام را از جمله عوامل و راه حل های مهم و موثر در جهش تولید و رونق اشتغال کشور دانستند.

       رییس بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی دولتی استان مازندران، در ابندای این نشست، با بهره‌گیری از بیانات مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال‌های اخیر گفت: امروزه مشکل اصلی جامعه ما مشکل اقتصادی، معیشت و البته اشتغال است. نام‌گذاری این سال‌ها کاملا هوشمندانه و به درستی انتخاب شده و تردیدی در آن نیست، نکته‌ای که در این میان بسیار حایز اهمیت است این است که همان‌طور که در فرمایشات مقام معظم رهبری بوده، کشوری که با پتانسیل منابع انسانی خودش قابلیت و توانایی مستاصل کردن بزرگ‌ترین قدرت جهانی و مقابله با زیاده‌خواهی‌های آن را دارد، کشوری که قابلیت پرتاب موشک با دقت بسیار بالا به ارتفاع‌های بالای 400 کیلومتر جو را دارا می‌باشد، کشوری که قابلیت حفظ مرزها در منطقه جغرافیایی و ژئوپلتیکی که مملو از ناامنی و به اصطلاح سختی‌ها و مرارت‌های نگه‌داری و حاکمیتی است را می‌تواند با اقتدار حفظ کند و اشراف دقیق و گسترده‌ای بر جغرافیای نه فقط خاورمیانه بلکه جای جای جهان داشته باشد، کشوری که قابلیت این را دارد در اوج سخت‌گیری‌ها و عدم اعطای سوخت به کشتی‌ها بتواند اهداف استراتژیک خود را در قاره آمریکای جنوبی پیاده کند، آن کشور قابلیت حل اشتغال، نارسایی‌های اقتصادی و حل معیشت مردم را به راحتی خواهد داشت منتهی نیاز به هم‌افزایی از یک‌سو و از سوی دیگر نیاز به تمهیدات لازم از نظر زیرساخت سخت‌افزاری و فکری و فرهنگی دارد. این‌ها مسایل مهمی است که در فرمایشات مقام معظم رهبری بوده است.

       رییس دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنانش به برخی موانع دست و پاگیر در مسیر تولید اشاره کرد و افزود: برای جهش تولید، رفع موانع دست و پاگیر تولید، بسیار مهم است. به‌خصوص لازم است این موانع در مقوله مسایل قضایی و دادگاهی مربوط به تولید، رفع شوند. یکی از موانع تولید این است که پرونده‌های مربوط به تولید در دادگاه‌ها و دادسراها را در قالب بقیه پرونده‌ها در سیکل بررسی قرار داده‌ایم که مانع بزرگی در این راستا به‌شمار می‌آید. امیدوارم و خوشبختانه رییس دستگاه قضا در یکی از فرمایشات خود به درستی به این قضیه اشاره کردند که ممکن است دادگاه‌های تخصصی رفع موانع تولید از منظر قضایی ایجاد شود. این گام بسیار بزرگی است که امیدوارم برداشته شود. مساله بعدی مساله مبارزه با قاچاق کالا است در کشوری که خود توانایی تولید پیشرفته‌ترین تجهیزات را دارد، قاچاق این تجهیزات و امکانات به داخل کشور حقیقتا جنایت و ظلم غیرقابل بخششی است. یکی از کانال‌های اصلی که اجازه نداد تا تولید در کشور ما رونق پیدا کند، قاچاق کالا و ارز است. باید مبادی ورودی برای جلوگیری این قاچاق بسته شود و قوانین بسیار سفت و سختی در جهت مقابله با آن‌ها ایجاد شود که خوشبختانه این مهم ایجاد شده و در حال انجام است. حجم قاچاق در مقایسه با سال‌های گذشته علی‌رغم تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی موجب گردیده که در شرایط سختی قرار بگیریم. اما عملاً توسط مسئولان مربوطه و سربازان گمنام امام زمان(عج) و همه نیروهای خدومی که در مقابل این قضیه ایستاده‌اند نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است که نوید آینده‌ای بهتر را می‌دهد.

       دکتر نوذری سپس به لزوم ایجاد فرهنگ جهش تولید در بین همه اقشار جامعه اشاره کرد و گفت: ما متاسفانه در واردات بی‌رویه محصولات و کالای مختلف، دچار افراط و تفریط هستیم. در واقع فرمایش مقام معظم رهبری نیز در این راستاست که می‌بایست فرهنگ جهش تولید را ایجاد کنیم. فرهنگ جهش تولید پذیریش این واقعیت است که این کشور و مرز و بوم، توان و پتانسیل تولید پیچیده‌ترین دستگاه‌ها را دارد.

       رییس دانشگاه جامع استان سپس به نمونه‌ای از تولید داخلی اشاره کرد و افزود: در همین دانشگاه مازندران لامپ بالمر یک تکنولوژی بسیار خاصی دارد که فقط کشورهای سوییس و ژاپن و آمریکا از آن بهره‌مند هستند این لامپ خراب شد و ما تحریم بودیم و امکان واردات آن وجود نداشت، مساله به یک کارشناس واگذار شده و از نظر فنی به او فرصت داده شده تا مطالعه کند و ایشان تکنولوژیی که فقط در اختیار چند کشور بود را درست کردند. ما این قابلیت را داریم و زمانی می‌توانیم به نتیجه برسانیم که دست‌آورد‌های آن محققی که توانسته این لامپ را بسازد، قدر بشناسیم. مالکیت معنوی کار ایشان را قدر بشناسیم. حمایت لازم برای رفع موانع تولید این تجهیزات را انجام دهیم و مهم‌تر از آن، دوباره یک رقیب خارجی برای آن تحت عنوان قاچاق و واردات نسازیم. بالاخره یا قائل به این هستیم جهش تولید ایجاد شود یا خیر اگر قائل هستیم که مطمئنم هستیم باید برای تحقق آن کمک کنیم نه فقط شعار بلکه این استراتژی و راهبردی که مقام معظم رهبری فرمودند را در پیش بگیریم.

       دکتر نوذری در بخش دیگری از سخنانش، پرهیز از سوداگری‌های زیان‌بخش، توجه وِیژه به مقوله رقابت صحیح و سالم بین نیروهای درون مجموعه و مساله وطن‌پرستی، عشق به وطن و تعلق‌خاطر به اعتلای کشور و نظام را از دیگر مسایل و عوامل تاثیرگذار و مهم در جهش تولید دانست و افزود: تامین زیرساخت‌ها به دلیل تحریم ناجوانمردانه برای ما سخت شده است. البته می‌دانیم تحریم‌ها گرچه مرارت‌هایی داشته اما موهبت‌ها و راه‌های جدیدی هم برای غلبه بر مشکلات و گرفتاری‌ها برای ما ایجاد کرد. بسیار مهم است که سرمایه انسانی را در مسیر عرق به وطن، کشور و نظام قرار بدهیم. راهش این است که بپذیریم تمامی مشکلات از درون کشور قابل حل‌شدن است و نیازی به سر خم‌کردن در مقابل قدرت‌های جهانی نیست. دولت باید بخش خصوصی را به رسمیت بشناسد و بپذیرد تا شعار و استراتژی و راهبرد جهش تولید انشالله اتفاق بیافتد.

       رییس دانشگاه مازندران در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: ما آمادگی کامل برای همکاری با بدنه سپاه و بسیج را در پیشبرد اهداف به خصوص در مقوله جهش تولید داریم.

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 


١٤:١٩ - سه شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٢٥٨٩٣    /    تعداد نمایش : ٧٥٣٦